Комунальний заклад освіти "Покровський ліцей" Покровської селищної ради Дніпропетровської області
MENU

З чого починається пияцтво і алкоголізм
[ Викачати з сервера (41.0 Kb) ]09.03.2015, 11:08

З чого починається пияцтво і алкоголізм

Звичайно це буває, так би мовити, «безневинна» чарочка на честь дня народження або іншого свята. І хоча це відбувається з відома батьків, в колі сім'ї, все ж таке залучення дітей до вина небезпечно. Адже варто раз доторкнутися до спиртного, як вже знімається психологічний бар'єр і підліток відчуває в собі право випити з товаришами або навіть одному, якщо з'являється така можливість. Недаром у народі говорять: «Річка починається зі струмочка, а пияцтво з чарочки».

Загалом, мотиви вживання спиртного підлітками діляться на дві групи. У основі мотивів першої групи лежить бажання слідувати традиціям, випробувати нові відчуття, цікавість тощо. Формуванню цих мотивів сприяють деякі властивості психіки неповнолітніх, відчуття дорослості, що прокидається в них, бажання бути як усі, прагнення наслідувати старшим. Віковими особливостями підлітків до певної міри можна пояснити і вживання ними спиртних напоїв «для хоробрості». Цей мотив пов'язаний з відсутністю у неповнолітніх життєвого досвіду, знань, що дозволяють їм вільно вступати в спілкування з тими, хто їх оточує (наприклад, особами більш старшого віку, дівчатами). 

Але перше знайомство з алкоголем несподівано виявляється абсолютно не таким, яким воно вам представлялося: «гіркий смак» горілки, паління у роті, запаморочення, нудота і, у ряді випадків, блювота навіть від однократного прийому невеликих доз. Після такого неприємного знайомства більшість підлітків якийсь час уникають алкоголю. Однак у віці 13-16 років у зв'язку з якими-небудь подіями (перехід до нового учбового закладу, свята, дні народження, весілля тощо) спокуса випити поновлюється, причому поступово починає набувати нового психологічного змісту|.

У зв'язку з цим, особливої уваги заслуговує друга група мотивів вживання алкоголю, які формують пияцтво як тип поведінки правопорушників. До числа цих мотивів входить прагнення позбавитися нудьги. У психології нудьгою називають особливий психічний стан особи, пов'язаний з емоційним голодом. У підлітків цієї категорії втрачений або суттєво ослаблений інтерес до пізнавальної діяльності. Підлітки, які вживають спиртне, майже не займаються громадською роботою. Вони менше цікавляться художньою літературою, рідко беруть участь у самодіяльності, майже не бувають у театрі. Правда, вони люблять кіно, але часто лише за його розважальну сторону.

Внутрішня духовна обмеженість, невміння добре проявляти себе в шкільному колективі зумовлюють часте вживання підлітками алкоголю ради самоствердження у вуличній групі товаришів. Сама по собі потреба в самоствердженні в підлітковому віці звичайна і зрозуміла. Вся справа в засобах самоствердження. Нарешті, деякі підлітки вживають спиртне, щоб зняти з себе напругу, звільнитися від неприємних переживань.

Проведення вільного часу переважно з друзями типово для підлітків. І хоча підліткові групи складаються стихійно, їх складають хлоп'ята, близькі за рівнем розвитку, запитам і інтересам. Але, якщо підліткова група не об'єднана якою-небудь корисною діяльністю, в ній переважає «пусте» проведення часу нудьгуючими неповнолітніми і така група стає благодатним ґрунтом для розпивання спиртних напоїв.

Якщо задати підліткам запитання: «Чому люди, сідаючи за святковий стіл, вживають спиртні напої?» можна почути досить типові відповіді. Отже, вдумаємось в їх підтекст:

— «Так роблять усі». Це означає, що людина, яка відповіла таким чином, як правило не має власної думки (у всякому разі з цього питання). Він підкоряється запропонованим йому правилам гри і це зручно — не треба нести відповідальність за власні вчинки. Можна зняти із себе моральну відповідальність: «Всі п’ють і я п’ю». Думати і відповідати? Для цього є інші, а я — виконавець. Такий спосіб існування говорить про нерозвинену самостійність, нездатність опинитися сам-на-сам із відповідальністю за себе, за інших, за свою справу. Про таких говорять: «У мене є власна думка, але я з нею — незгоден».

— «Щоб було веселіше|пусте|». Значить такій людині без алкоголю живеться не дуже весело. Його не цікавлять мистецтво та спорт, книжки або, просто, чудовий світанок. Щоб світ заграв барвами — треба обов’язково випити.

— «Щоб розслабитися». Така відповідь говорить про те, що людина, яка її дала, напружена і подолати власну напругу самостійно нездатна. Для цього їй потрібні інші способи (здогадуєтесь які?).

— «Щоб почуватися вільніше». Таке висловлювання говорить про внутрішню несвободу особистості, психологічний дискомфорт, вихід із яких він знаходить у спиртних напоях.

— «Так легше спілкуватись». Що в цій фразі? Велика проблема у спілкуванні: не знаю як познайомитися, як підтримати розмову. Раптом щось не так скажу, що про мене подумають? А вип’ю трішки «для хоробрості», і впевнений, що все, що скажу буде розумно і до місця.

Більшість підлітків знають про шкідливий вплив алкоголю, та серед них також поширена думка про «користь» алкогольних напоїв, які розцінюються як показник дорослості, що побічно підтримується деякими зарубіжними творами літератури і кіномистецтва.

Категорія: Документи | Додав: admin
Переглядів: 851 | Завантажень: 17 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: