Неділя, 18.04.2021, 12:49
Вітаю Вас Гость | RSS
Опорна школа Комунальний заклад освіти "Навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №1- Покровський ліцей" Покровської селищної ради Дніпропетровської області
Категорії розділу
Зображення [1]
Документи [60]
Софт [0]
Музика [0]
Відео [15]
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
 • Дніпровська академія неперервної освіти
 • Дніпропетровське відділення Малої академії наук України
 • ЗНО
 • МОН
 • Новини освіти
  Наше опитування
  Чи подобається Вам новий дизайн сайту
  Всього відповідей: 88
  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  Головна » Файли » Документи

  Інструкція з охорони праці для вчителя фізичної культури
  [ Викачати з сервера (94.0 Kb) ] 09.03.2015, 08:58
  Затверджено наказом
  по школі від ________ № __
   
  ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ № __
  для вчителя фізичної культури і основ здоров’я

  1. Загальні положення

  1.1. Інструкція з ОП для вчителя фізичної культури і основ здоров’я під час проведення занять з фізичної культури і спорту поширюються на всіх учасників навчально-виховного процесу під час організації та проведення занять з фізичної культури і спорту (на уроках, у гуртках фізичної культури, спортивних секціях, групах загальної фізичної підготовки) в школі.

  1.2. Постійне робоче місце працівника – спортивний майданчик, спортивний зал.

  1.3. Технологічне обладнання, яке застосовується на робочому місці:

  — діапроектор "Пеленг 800”, програвач "Лідер”, магнітофон "Маяк” (далі електроапаратура);

  — спортивні споруди і обладнання, які використовують на заняттях із врахуванням особливостей курсу фізичної культури і основ здоров’я.

  1.4. Працівник допускається до самостійної роботи за професією після щорічного проходження медогляду, ввідного та на робочому місці інструктажів з охорони праці.

  1.5. Уроки, заняття в гуртках, секціях повинні проводитися тільки вчителем фізичної культури або особами, які мають належну освіту та кваліфікацію.

  1.6. Дозвіл на введення в експлуатацію спортивних споруд під час приймання навчального закладу до нового навчального року дає державна комісія, створена за наказом Новосанжарської держадміністрації, до якої входять представники районного відділу освіти, профспілки галузі, керівник навчального закладу.

  1.7. До занять з фізкультури і спорту допускаються учні, які пройшли медичний огляд і не мають протипоказань щодо стану здоров'я.

  1.8. Висновок про стан здоров'я та всі лікарські вказівки щодо допустимого навантаження для кожного учня, записані в лікарській контрольній карті, медперсонал доводить до відома вчителя фізичної культури або особи, яка проводить заняття з фізкультури і спорту. На підставі даних про стан здоров'я і фізичного розвитку учнів розподіляють для занять фізичними вправами на основну, підготовчу і спеціальну медичну групи.

  1.9. Під час проведення занять з фізичної культури і спорту як на уроках, так і в позаурочний час учні користуються спеціальним спортивним одягом (спортивний костюм) та спортивним взуттям, що визначаються правилами проведення змагань з окремих видів спорту. Проводити заняття без спортивного одягу і спортивного взуття не дозволяється.

  1.10. У спортивних спорудах потрібно мати аптечку (на відкритих спортивних майданчиках—переносну аптечку) з набором медикаментів, перев'язувальних засобів і приладь відповідно до вимог та інструкцію щодо надання першої долікарської допомоги у разі травм та пошкоджень.

  1.11. Спортивний зал у прилеглих до нього рекреаціях має бути обладнаний пінними або порошковими вогнегасниками у кількості не менше двох на приміщення.

  1.12. Ями для стрибків мають бути заповнені піском, розпушеним на глибину 20 — 40 см. Пісок повинен бути чистим, розрівняним. Перед кожним стрибком пісок слід розрихлювати і вирівнювати.

  1.13. Метання спортивних приладів (диск, м'яч, граната, молот) має проводитися за дотриманням заходів безпеки, які унеможливлюють попадання приладів за межі майданчика. Довжини секторів для приземлення спортивних приладів повинні бути не менше як 60 м.

  1.14. Навчальний майданчик для початкового навчання катання на лижах повинен бути захищений від вітру, мати ухил не більший як 0,015.

  1.15. Розмір майданчика вибирають з таким розрахунком, щоб постійна дистанція між лижниками була не менша ніж 10 м.

  1.16. Катки й ковзанярські доріжки повинні мати рівну поверхню, без тріщин і вибоїн. Усі пошкодження поверхні льоду що виникають, негайно огороджують палицями з червоними прапорцями на кінцях.

  1.17. Працівник зобов’язаний знати й виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, правила поводження з устаткуванням на робочому місці.

  1.18. Основні небезпечні виробничі фактори на робочому місці:

  — ураження електричним струмом при необережному поводженні з електророзеткою, електроапаратурою;

  — загоряння електроапаратури внаслідок використання нестандартних запобіжників;

  — одержання термічного опіку при заміні лампи діапроектора;

  — отримання травми під час користування несправним обладнанням;

  — внаслідок необережного поводження з спортивними приладами, при рухливих іграх можливі травми, пошкодження.

  2. Вимоги безпеки перед початком роботи.

  2.1. Перевірте надійність кріплення спортивного обладнання.

  2.2. Усі спортивні прилади й обладнання, які використовуються під час проведення занять з фізичної культури і спорту, повинні бути справними і надійно закріпленими.

  2.3. Надійність установлення і результат випробувань інвентарю та обладнання відповідно до правил проведення змагань, затверджених національними федераціями з окремих видів спорту фіксуються вчителем у спеціальному журналі.

  2.4. Гімнастичні прилади не повинні мати у складальних одиницях і з’єднаннях люфтів, коливань, прогинів, деталі кріплення (гайки, гвинти) мають бути надійно закручені.

  2.5. Жердини брусів перед початком навчального року треба перевіряти по всій довжині. У разі виявлення тріщини жердину необхідно замінити.

  2.6. Робоча поверхня перекладини, брусів повинна бути гладенькою. Пластини для кріплення гаків розтяжок перекладини повинні бути щільно пригвинчені до підлоги і заглиблені врівень з підлогою.

  2.7. Перед виконанням вправ на перекладині і після їх закінчення необхідно протирати сухою тканиною гриф перекладини і зачищати наждачним полотном у разі необхідності.

  2.8. Колода гімнастична не повинна мати тріщин і задирок на брусі, помітного викривлення.

  2.9. Опори гімнастичного козла міцно закріплюються в коробках корпусу.

  2.10. Під час висування ніжки козла повинні вільно встановлюватися і міцно закріплюватися в заданому положенні.

  2.11. Гімнастичні мати повинні впритул укладатися навколо гімнастичного приладу так, щоб вони перекривали площу зіскоку та можливого зриву або падіння.

  2.12. Місток гімнастичний має бути підбитий гумою, щоб запобігти ковзанню під час відштовхування.

  2.13. М'ячі набивні використовують за номерами відповідно до віку і фізичної підготовленості учнів.

  2.14. Маса і розміри спортивних приладів для метання повинні відповідати віку й статі учня відповідно до Правил змагань з легкої атлетики, затверджених Федерацією легкої атлетики України.

  2.15. Для стрибків у висоту допускається використання стояків будь-якого типу за умови їх достатньої жорсткості. Планка має бути виготовлена з деревини, металу чи іншого матеріалу з круглим поперечним перерізом.

  2.16. Лижний інвентар необхідно підбирати відповідно до зросто-вікових даних учнів і у відповідності з Правилами проведення змагань з лижного спорту, затвердженими Федерацією лижного спорту України.

  2.17. Поверхня лиж має бути без перекосів і бічних викривлень, тріщин, задирок і відколів.

  2.18. Палиці повинні бути легкими, міцними і зручними, мати петлі для захвату руками, вістря для упору й обмежувальне кільце.

  2.19. Стояки, які прикріплюють сітку для гри у волейбол до поверхні ігрового поля, не повинні мати пристроїв, небезпечних для гравців.

  2.20. Ворота для гри у футбол, ручний м'яч мають бути жорстко закріплені.

  2.21. Перед використанням електроапаратури перевірити електрошнури з метою виявлення видимих пошкоджень ізоляції.

  2.22. Про виявлені пошкодження меблів, унаочнення чи електрообладнання повідомити директора школи.

  2.23. Вимоги безпеки перед проведенням занять з гімнастики:

  — гімнастичний зал має бути підготовлений до уроку відповідно до завдань, що випливають з вимог навчальної програми;

  — обладнання необхідно розміщувати так, щоб навколо кожного гімнастичного приладу була безпечна зона.

  2.24. Перед проведенням занять з лижної підготовки і ковзанярського спорту:

  — уроки з лижної підготовки треба проводити в тиху погоду або при слабкому (із швидкістю не більше 1,5—2 м/с) вітрі, при температурі не нижчій за -20 °С;

  — одяг для занять на лижах або ковзанах має відповідати погодним умовам, бути легким, теплим, не заважати рухам, що визначається правилами проведення змагань з зимових видів спорту;

  — у разі морозної погоди необхідно доручати учням стежити один за одним і повідомляти вчителеві про перші ознаки обморожування;

  — при погіршенні самопочуття учня його необхідно відправити на базу тільки в супроводі дорослого або старшого за віком товариша;

  — перед кожним уроком учитель повинен перевіряти стан лижні або траси;

  — кріплення лиж до взуття має бути зручним для користування, міцним і надійним;

  — перед виходом з бази до місця занять учитель повинен пояснити учням правила переміщення з лижами: рух у строю з лижами тощо;

  — під час переміщення до місця занять і назад повинні бути спеціально призначені учні, які ведуть і замикають колону.

  2.25. Вимоги безпеки під час занять із спортивних ігор (футбол, волейбол, баскетбол, гандбол):

  2.25.1. Перед початком гри слід відпрацювати техніку: удари і ловіння м'яча, правильну стійку і падіння під час приймання м'яча, персональний захист. 

  2.25.2. Вага, розміри і якість м'ячів, які використовують у спортивних іграх, відповідно до правил проведення змагань з окремих видів повинні складати:

   

    Довжина кола м'яча, м Вага м'яча, г
  Волейбол 0,660 270-280
  Баскетбол 0.75-0,78 600-650
  Гандбол 0,54-0,6 325-475
  Футбол 0,68-0,71 396-453

   

  2.25.3. Висота сітки для гри у волейбол залежить від вікових груп і має бути:

   

    до 14 років до 16 років до 18 років
  для хлопчиків і юнаків 2,2 м 2,35 м 2,43 м
  для дівчаток і дівчат 2,1 м 2,2 м 2,24 м

   

  2.26. Висоту сітки вимірюють посередині майданчика за допомогою вимірювальної планки, на кінцях сітки (над боковими лініями) висота повинна бути однаковою і не перевищувати нормативів більше як на 2 см.

  2.27. Кільця для гри у баскетбол слід закріплювати на висоті 3,05 м від підлоги спортивного залу або поверхні спортивного майданчика, довжина сітки кілець має становити 0,4 м.

  2.28. Вимоги безпеки перед проведенням занять з плавання:

  2.28.1. Проводити заняття в природних водоймищах дозволяється тільки в спеціально відведених і обладнаних місцях, які відповідають санітарним вимогам правилам охорони життя і здоров'я людей на внутрішніх водоймищах.

  2.28.2. Вибираючи місце для навчання в природних водоймищах, треба керуватися такими вимогами:

  — природне дно водоймища в місці, виділеному для купання, або днище купальні, обладнаної на природному водоймищі, повинне бути рівним, піщаним або дрібногальковим і очищеним від корчів, каміння, водоростей, металевих та інших предметів, що є небезпечними для дітей;

  — глибина води в них має бути не більшою ніж 1,2 м;

  — швидкість течії (руху) води — не більша за 0,3 м/с;

  — місця купання повинні бути огороджені на суші;

  — огорожа по периметру акваторії виконується за допомогою тросу із закріпленими на ньому прапорцями на поплавцях (пінопластові, дерев'яні, коркові пластини) з таким розрахунком, щоб вони були помітні;

  — оптимальні кліматичні умови: безвітряна сонячна погода з температурою повітря 22°С і води 18°С;

  — під час проведення занять треба мати рятувальні засоби (рятувальні круги, мотузки, жердини, у необхідних випадках рятувальні човни тощо);

  — присутність медичного працівника з медичними препаратами першої необхідності.

  2.28.3. Склад груп, які навчаються плаванню у відкритих водоймищах, — 8-10 осіб; для підстрахування групи розбивають на підгрупи по двоє осіб в кожній підгрупі.

  2.28.4. У разі наявності факторів, які заважають проведенню занять з плавання, вчитель повинен вжити заходів щодо їх усунення, а в разі неможливості зробити це — відмінити заняття.

  2.28.5. Під час проведення занять з плавання у закритому або відкритому штучному басейні слід виконувати такі вимоги:

  — у глибокій частині басейну глибина його повинна бути: для дітей 7-11 років — не більше як 0,85 м, дітей 11-16 років — не більше як 1,05 м, у мілкій частині басейну — відповідно 0,6 м і 0,8 м;

  — температура води у басейні 23—28°С;

  — під час навчання з плавання необхідно мати відповідно до віку на одного учня 3 м2 поверхні води для дітей віком 7-11 років і 4 м2 — для учнів старшого віку;

  — склад групи з тими, що не вміють плавати, не повинна перевищувати 10-12 осіб на одного тренера;

  — швидкість повітря не вища як 0,2 м/с, оптимальна температура повітря — на 1-2 градуси вища температури води у басейні.

  2.28.6. Місця купання (навчання з плавання) дітей, їх обладнання повинні бути до початку занять узгоджені з районними (міськими) органами санітарного нагляду.

  3. Вимоги безпеки під час роботи.

  3.1. Не користуйтеся несправним спортивним інвентарем та меблями.

  3.2. Не підключайте електроапаратуру до мережі в розібраному стані.

  3.3. Перед заміною запобіжників не забудьте вийняти вилку з розетки мережі.

  3.4. Ремонт електроапаратури, заміну лампи діапроектора й чистку оптичних деталей слід проводити, відключивши електроапаратуру від мережі.

  3.5. При заміні лампи діапроектора не слід виймати її з патрона одразу після відключення діапроектора від мережі, оскільки лампа нагрівається під час роботи до високої температури.

  3.6. Не залишайте без догляду на тривалий час включену електроапаратуру. При тривалих перервах вийміть вилку шнура живлення зі штепсельної розетки.

  3.7. Під час занять з гімнастики слід дотримуватись таких вимог:

  — виконувати гімнастичні вправи на приладах тільки в присутності вчителя або його помічника;

  — слід укладати гімнастичні мати таким чином, щоб їх поверхня була рівною;

  — важкі гімнастичні прилади необхідно перевозити за допомогою спеціальних пристроїв і візків;

  — складні елементи і вправи слід виконувати тільки за допомогою страхування, застосовуючи методи і способи страхування відповідно до вправи;

  — слід змінювати висоту брусів, піднімаючи одночасно обидва кінці жердини;

  — потрібно висовувати ніжки в стрибкових приладах по черзі з кожного боку, нахиливши прилад;

  — для змащення рук треба використовувати магнезію або каніфоль, які зберігаються в спеціальних укладках або ящиках, що виключають розпилювання;

  — під час виконання учнями гімнастичних вправ потоком (один за одним) слід дотримуватись необхідних інтервалів, що визначаються Правилами проведення змагань з гімнастики.

  3.8. Під час проведення занять з легкої атлетики:

  — у разі прохолодної погоди треба збільшувати час, відведений на розминку перед виконанням легкоатлетичних вправ (розминка повинна бути інтенсивнішою);

  — взуття учнів має бути на підошві, що виключає ковзання, воно повинно щільно облягати ногу і не заважати кровообігу (на підошві і каблуці спортивного взуття дозволяється мати шипи);

  — під час проведення занять з метання не можна перебувати в зоні кидка, що визначається Правилами проведення змагань з легкої атлетики;

  — перебуваючи поблизу зони метання, не можна повертатися спиною до напряму польоту об'єкта метання;

  — учень, який виконує метання диску чи штовхає ядро, не повинен виходити за межі кола до приземлення приладу;

  — не дозволяється виконувати довільні кидання, залишати без нагляду спортивний інвентар для штовхання і метання, зокрема інвентар, який не використовується в даний час на уроці;

  — назад до кола метання спортивний прилад слід переносити, ні в якому разі не кидати;

  — зберігати і переносити спортивний інвентар для метання треба в спеціальних укладках або ящиках.

  3.9. Під час проведення занять з лижної підготовки і ковзанярського спорту:

  — групу учнів дозволяється водити з лижами тільки по тротуару або лівому узбіччю дороги не більше ніж у два ряди;

  — попереду й позаду колони мають бути супроводжуючі, які повинні мати червоні прапорці, а з настанням темряви і в тумані — запалені ліхтарі: попереду — білого кольору, позаду — червоного;

  — спускатися з гір треба за сигналом учителя, строго по черзі;

  — між лижниками, які спускаються, необхідно додержувати таких інтервалів часу, що виключають будь-яку можливість наїзду лижників один на одного;

  — під час руху по ковзанярській доріжці учням не дозволяється різко зупинятися, а також відпочивати, стоячи на біговій доріжці, щоб не створювати умови для травмування інших;

  — під час навчання на льоду потрібно використовувати бар'єри, поручні, а також страхувати кожного, хто виконує самостійний рух.

  3.9.1. Вимоги безпеки під час занять із спортивних ігор (футбол, волейбол, баскетбол, гандбол):

  3.9.2. Під час занять, тренування та змагань учні мають викопувати вказівки вчителя, тренера, судді, дотримуватись встановлених правил проведення і послідовність занять, поступово давати навантаження на м'язи з метою запобігання травматизму.

  3.9.3. Одяг учнів, які займаються спортивними іграми, має бути легкий, не утруднювати рухів, взуття у гравців — баскетболістів, волейболістів, гандболістів — на гнучкій підошві типу кедів, кросівок, у футболістів — на жорсткій підошві.

  3.9.4. Гравцям не слід носити на собі будь-які предмети, небезпечні для себе та інших гравців.

  3.9.5. Учням, які грають у футбол, слід мати індивідуальні захисні пристрої: наколінники, захисні щитки під гетри; воротарям — рукавички.

  3.10. Вимоги безпеки під час проведенням занять з плавання:

  — здійснювати систематичний лікарський контроль за станом здоров'я дітей та перевіряти їх самопочуття перед кожним заняттям;

  — не дозволяти дітям входити у воду при поганому самопочутті, якщо у них нежить або кашель;

  — постійно проводити з дітьми пояснювальну роботу щодо правил поведінки на воді і дотримання техніки безпеки;

  — не допускати неорганізованого купання і плавання, самовільних стрибків у воду й пірнання;

  — не дозволяти дітям штовхати одне одного у воду, сідати одне на одного, хапати за руки і ноги;

  — не проводити заняття на водоймищах за несприятливих метеорологічних умов (круті хвилі, сильний вітер, низька температура води і повітря, погана прозорість води та ін.);

  — не допускати до води дітей без супроводження дорослих;

  — при перебуванні дітей у воді вчитель повинен розташуватися на глибокому місці так, щоб діти знаходилися між ним і берегом;

  — учитель повинен постійно тримати в полі зору дітей, які знаходяться у воді і бути з ними поруч, щоб на випадок необхідності негайно прийти на допомогу;

  — при групових заняттях треба привчати дітей до непарного спостереження;

  — усі вправи і прагнення самостійно плавати слід виконувати тільки в сторону берега (тобто з глибокого місця на мілке);

  — тривале перебування під прямим промінням з непокритою головою може спричинити сонячний удар;

  — у спеку після виходу з води треба відпочити в затінку;

  — не допускати переохолодження дітей;

  — уважно стежити за дітьми, які перебувають у воді;

  — учитель виходить з води останнім, переконавшись, що усі діти знаходяться на березі;

  — учитель повинен впевнено володіти прийомами рятування потерпілих на воді та надання їм першої долікарської допомоги.

  Категорія: Документи | Додав: admin
  Переглядів: 1607 | Завантажень: 46 | Рейтинг: 0.0/0
  Всього коментарів: 0
  Ім`я *:
  Email *:
  Код *: